«Крути – символ героїзму українського юнацтва»
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу воєнну перемогу.
Бій під Кру́тами — бій, що відбувся 29 – 30 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке змусило у вирішальний момент розвернути підкріплення, направлене на цей напрямок, на його придушення.
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу воєнну перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
Бій став важливою частиною української історичної пам'яті, а через заборону теми в радянський час і мало надійної інформації він обріс міфами, чимало з яких популярні й донині.
2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.
У цей день класні керівники, вчителі історії, педагог-організатор, заступник директора з виховної роботи провели з учнями Уроки Пам’яті.
У 1–4-х класах у межах курсів ЯДС, «Я у світі» класні керівники провели усний журнал «Герої Крут – для нащадків взірець».
У 5–9-х класах на Уроці Пам’яті вчителі історії провели тематичний захід «Крути – символ героїзму українського юнацтва» з кінопереглядом документального фільму «Крути – молода кров» з циклу проекту «Україна – забута історія».
Урок Пам’яті у 10–11-х класах наповнювався інтегрованим, науково-практичним, аналітичним та узагальнювальним змістом. А вчителі української літератури провели «Вечір поезії » - читання віршів українських поетів, прозових уривків, присвячених загиблим.