"Годівничка".
Головне правило меню — птахам не можна давати прогоркле та гниле, смажене, солоне.
Чи зустрічали ви розвішані на гілках низьких дерев та кущів годівнички. Конструкція може бути геть різна. Найголовніше — місце та час для годівнички. Але деякі моменти таки дуже важливі.
Краще потурбуватися про малих комахоїдних птахів, яким з настанням морозів та ожеледі на гілках дуже важко здобувати комашок з-під кори дерев та гілок. Це перш за все синиці та дятли. Для таких птахів кращі рухливі конструкції, що розгойдуються, у тому числі зроблені з трьох- чи п’ятилітрових пластикових пляшок або великих металевих банок з-під кави
Для трохи більших омелюхів, дроздів та сойок краще робити годівничку розміром 30 на 40 см. Годівничка має витримувати вітер, мокрий сніг та морози. Їжа не
повинна мокнути та примерзати. Найкращі — невеличкі пластикові та необроблені дерев’яні конструкції, які легко почистити та позбавити старих залишків корму.
Найоптимальніша висота для годівнички — 1,5 метри.
Важливо, щоб до годівниці у птахів був вільний підліт.
Найголовніша умова розміщення годівнички — зручно навідуватись до неї кожного дня або у крайньому випадку через день: підсипати свіжих кормів, чистити від бруду та недоїдків. Так, відповідальне ставлення до годівнички — критично важливе. Пташки дуже добре запам’ятовують місця концентрації кормів. Вивчивши таке місце, вони будуть перевіряти його щодня. У люті морози головна умова виживання птахів — наявність енергії та тепла, яку забезпечує виключно їжа. Кожен рух на морозі змушує птаха витрачати енергію. Досипати корми у годівничку краще зранку. Загнилі та зволожені корми треба обов’язково викидати. Пліснява вкрай небезпечна для птахів.
Аби дійсно допомогти птахам, потрібно вішати годівницю з настанням перших стабільних морозів (-10 градусів), постійного глибокого снігового покриву, з-під якого складно добувати корми, а також з появою на гілках, землі та стовбурах ожеледі.
Головне правило меню — птахам не можна давати прогоркле та гниле, смажене, солоне. Жодного чорного хлібу! Він починає бродити у шлунку і може навіть призвести птаха до загибелі. Перловка та гречана крупа дуже гігроскопічні, набухають у шлунку, краще утриматись. Чечевиця, горох та квасоля, сухий рис, овес — незручний корм для маленьких птахів з невеличкими дзьобами. Овсом залюбки поласують тільки голуби, горлиці або сірі куріпки. Те саме стосується пшениці та ячміню, ці корми можна закладати у годівничку, тільки подрібнивши. Що ж залишається?
Найкращий корм для багатьох видів — несмажене насіння соняшника. Інші складові — це просо, вівсяні пластівці, насіння трав. Несолоне сало на мотузочку поважають дрозди, синиці та повзики. Трохи розмочені сухі яблука та родзинки, а також свіжі яблука, гарбуз, моркву, кукурудзу залюбки споживають також дрозди. Для сойок, костогризів та дятлів можна приготовити несмажений несолоний арахіс, насіння дині, гарбуза, соснових шишок. Дрозди та гості з далекої півночі — омелюхи — зрадіють ягодам горобини, шипшини, глоду та іншим. Якщо восени гарний врожай, і у природі залишок таких кормів, варто запасти їх заздалегідь.
А ось якщо хочеться побачити на годівниці рідкісного та яскравого снігуря чи красеня-щиглика. Щиглик потребує голівок реп’яхів, з яких він буде вилущувати насіння, а снігур — крилате насіння ясеню та рідше клену.
Синиць, повзиків та дятлів можна регулярно частувати «пташиним пирогом». Приготувати його можна на основі несолоного сала чи коров’ячого жиру, або на основі желатину.
У нашій школі учні продемонстрували свої годівнички. Пташкам зимувати буде легко.